Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest czwartek, 19 kwietnia 2024 r. 109 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Trynidad i Tobago

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
angielski Port-of-Spain republika 31 sierpnia 1962
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
5128 km2 1,10 mln dolar trynidadzki (TTD) From The Love of Liberty


Trynidad i Tobago - wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych.

Geografia: Trynidad i Tobago, jak sama nazwa państwa wskazuje, położone jest na dwóch wyspach Trynidad i Tobago. Trynidad, większa i położona bliżej wybrzeża Wenezueli, stanowi pod względem geologicznym przedłużenie Gór Karaibskich z północno-wschodniej Wenezueli. Na wyspie przebiegają równoleżnikowo trzy pasma górskie, z których najwyższe są krystaliczne Góry Północne, sięgające ponad 900 m n.p.m. (Mt. Aripe - 940 m). Opadają one stromo ku wybrzeżu, płynące w nich rzeki tworzą liczne wodospady. Położone w centralnej części wyspy Góry Środkowe i bardziej na południe Góry Południowe, zbudowane z wapieni i piaskowców, sięgają do wysokości około 300 m n.p.m. Między tymi dwoma pasami rozpościera się obniżenie, w którym występują wulkany błotne oraz naturalny wypływ smoły tzw. Jezioro Asfaltowe (Pitch Lake). Najwyższy szczyt mniejszej wyspy Tobago sięga 576 m n.p.m. Na wyspach panuje gorący i wilgotny klimat równikowy, łagodzony jednak przez wiatry pasatowe. Przynoszą one jednocześnie obfite opady do 3000 mm. W przeciwieństwie do wysp Małych Antyli Trynidad i Tobago nie są nawiedzane przez huragany. Średnie temperatura w stolicy Port-of-Spain waha się w okolicach 25°C. Stoki nawietrzne wysp (tj. wschodnie) porasta wilgotny las równikowy, a zawietrzne (zachodnie) - sawanna, wypierana jednak przez uprawy. Większe miasta: San Fernando, Arima, Point Fortin.

Demografia: Struktura etniczna: Murzyni 43%, Hindusi 40%. Wyznania: katolicy 32%, protestanci 28%, hinduiści 24%, muzułmanie 6%.

Historia: W okresie prekolumbijskim Trynidad był zamieszkany przez Arawaków, a Tobago przez Karaibów. W 1498 wyspy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba i od 1532 kolonizowane przez Hiszpanów, którzy uprawiali tu tytoń i kakao, korzystając z pracy Indian, a po ich wymarciu, z pracy niewolników murzyńskich sprowadzanych z Afryki. W latach 1639-1693 wyspa Tobago należała do Rzeczypospolitej (była to kolonia Księstwa Kurlandii, polskiego lenna), podobnie jak Gambia. W 1797 Trynidad opanowali Brytyjczycy, którzy w 1802 przejęli od Francuzów Tobago (od 1781 francuska kolonia). Brytyjczycy rozwinęli plantacyjną uprawę trzciny cukrowej. Po zniesieniu niewolnictwa (1833) sprowadzali do pracy robotników z Indii (od 1888 kolonia brytyjska). Nastąpiło połączenie administracyjne Trynidadu i Tobago. W 1 poł. XX wieku rosnące przeludnienie spowodowało emigrację zarobkową; od 1925 ograniczony samorząd. Podczas II wojny świat. na Trynidadzie znajdowała się morska baza wojskowa USA. W 1946 została rozszerzona autonomia; brak stabilizacji wewnętrzej spowodował konflikty rasowe i etniczne; szybkie tempo uprzemysłowienia, nasiliły się kontakty gospodarcze oraz wpływy USA. W latach 50. nastąpiło zjednoczenie grup etnicznych w ruchu na rzecz niepodległości, kierowanym przez E.E. Williamsa i jego partię Lud. Ruch Nar. (PNM). W 1958 Trynidad i Tobago wchodziły w skład bryt. Federacji Indii Zachodnich; 1962 uzyskały niepodległość jako jedna z pierwszych brytyjskich kolonii w Indiach Zach.; do 1976 monarchia (z królową bryt. jako głową państwa), następnie republika; 1962 86 rządy PNM (do 1981 premier Williams), pomyślny rozwój gosp., ale w latach 70. utrzymywały się napięcia rasowe, a w latach 80. napięcia społeczne; zmniejszenie wpływów PNM 1986 spowodowało, że partia utraciła władzę, którą przejął Narodowy Sojusz na Rzecz Odbudowy (NAR, zał. 1985); 1991 95 PNM ponownie u władzy (premier P. Manning). <

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.